Elhunyt Hollai Kálmán (1949-2022)
A közvélemény nem tudja, hogy Hollai Kálmán színész 2022. február 17-én elhunyt. Pedig, amikor 1976-ban átvette Latinovits Zoltán elárvult szerepét Fényes Szabolcs és Békeffi István A kutya, akit Bozzi úrnak hívtak című operettjében, minden újság vele foglalkozott. Nem győzte mesélni élete történetét: „Ilyenkor azt szokás mondani: »már gyerekkoromban színész akartam lenni.« Tényleg, az én esetemben igaz e kijelentés. Az óvó nénimnek súgtam a fülébe először, hogy mi szeretnék lenni. Az iskolában sohasem voltam jó tanuló, úgy hármas szinten teljesítettem. A gimnáziumban meg is buktam matekból. Tréfásan megjegyzem, a jóisten azzal ver, hogy életem végéig tanulhatok (szerepeket), viszont ajándékot is kapok tőle: azt csinálhatom, amit imádok, színész lehetek.” (Új Tükör, 1988. szeptember 25.)
Nemiroff-Zaltzberg-Woldin: Kitörés
Színház- és Filmművészeti Főiskola, 1977. Fotó: MTI-Horvát Éva
Kaposvárott a kórusban kezdődött pályája. Az első dokumentum, melyen a nevét megtaláljuk, 1969-ből való. Akkor játszotta a Csiky Gergely Színház Kaszó Elek Füredi komédiások című színjátékában az Első úr szerepét – Heiser Kálmán néven. De sikeresebb kaposvári produkciókban is színpadra lépett: a Homburg hercegében, a Kurázsi mamában, a Tarelkin halálában és a Szerelemben. 1974-ben sikeresen felvételizett a Színház- és Filmművészeti Főiskola musical szakára, s csakhamar be kellett ugrania Hadics László váratlan betegsége miatt a Fővárosi Operettszínházban.
Ezeket az emlékeket azonban elfújta a már említett Bozzi-felújítás 1976 őszén. Ekkor kapta Fényes Szabolcstól művésznevét, bár eleinte még Hollai-Heiserként szerepelt a színlapokon. Az előadást majdnem három évig játszották. 1980-ban azonban hirtelen levették a műsorról, s csakhamar megfilmesítették. Ebben azonban másra osztották a főszerepet. Ez volt az első nagy pofon a pályán. Sajnos, több is követte. Csalódásairól mindig őszintén beszélt; de elfogadta, hogy ez a pálya ezzel jár.
Fényes-Békeffy: A kutya, akit Bozzi úrnak hívtak (partner: Kovács Krisztián)
Fővárosi Operettszínház, 1976. Fotó: MTI-Horvát Éva
Szerencsére, néhány siker még megadatott neki –1984-ben például Szegeden, Bodolay Géza rendezésében, Arrabal Az orángután megnyitás című képtelen komédiájában. Szekrényessy Júlia az Élet és Irodalomban így jellemezte alakítását: „A leghálásabb szerep Hollai Kálmánnak jutott, buta, nagyképű amerikait játszani, manapság igen könnyűnek látszik. Hollai Kálmán becsületére válik: igyekszik szabadulni azoktól a közhelyszerű megoldásoktól, melyek az efféle figurákhoz tapadnak. Jó, hogy ezt teszi, mert alakítása ettől válik élvezhetővé, a lehetőségekhez képest egyedivé.” (1984. október 12.)
John Ford: Kár, hogy k... (partner: Dobos Kati)
Szegedi Nemzeti Színház Kisszínháza, 1984. Fotó: MTI-Ilovszky Béla
Szegedről azonban eljött, mert végül nem ő játszotta el Tevje szerepét a Hegedűs a háztetőn című musicalben, pedig megígérték neki…
Pályafutását Kecskeméten folytatta, ahol eljátszotta Puzsér szerepét Molnár Ferenc A doktor úr című vígjátékában, s A fizikusok című Dürrenmatt-drámában Einsteint. S újra dolgozhatott Bodolayval 1990-ben a Háromgarasos operában.
A színház mellett közéleti tevékenységéről sem szabad megfeledkezni, a szocializmus idején elnökségi tag volt a Magyarországi Cigányok Kulturális Szövetségében; a rendszerváltás után részt vett a Lunge Drom nyári olvasótáboraiban, 2001-től pedig műsort vezetett a Rádió C-ben.
Wassermann-Leigh: La Mancha lovagja (partner: Kishonti Ildikó)
Szolnoki Szigligeti Színház, 1979. Fotó: MTI-Ilovszky
Egy váratlan egészségügyi trauma miatt 2015-ben végleg vissza kellett vonulnia. Romlott gombát evett, s a méreganyag tönkretette a szemidegeit, és megvakult. Életkörülményeiről 2019-ben, hetvenedik születésnapján, szomorú képet festett: „Egyedül élek egy egyszobás lakásban. […] Színházközeli önkéntesek kísérnek sétálni, velük járok vásárolni, és segítenek a napi dolgokban. […] Többen is arra biztattak, hogy vonuljak be egy színészotthonba; de eszem ágában sincs, az számomra az élet végét jelentené. Ha nem történt volna velem az, ami történt, most már tényleg eljött volna az idő, hogy eljátsszam Tevjét a Hegedűs a háztetőnből.” (Napút, 2019. 1. szám)
Méltó lezárása lett volna küzdelmes pályájának.
Írta: Gajdó Tamás