ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSOK

Szép ház, nagy park közepén...

Bajor Gizi és Gobbi Hilda pályáját valamint a Bajor Gizi Színészmúzeum történetét bemutató állandó kiállítás.
 
Bajor Gizi 1933. július 7-én kötött házasságot Germán Tibor gégészorvossal, akivel új otthonba költözött a Németvölgyi útra, a későbbi Piłsudski, a mai Stromfeld Aurél utcába. A Beyer család eredetileg földszintes házát Országh Béla tervei szerint alakították át nagystílű villává. Bajor Giziék otthona csakhamar a budapesti művészvilág kedvelt találkozóhelyévé vált.
Déryné Széppataki Róza azt írta naplójában, hogy „a színészek számára külön rezervátumot kellene létrehozni, talán egy szép házat, nagy park közepén – ott élnének együtt és egymással, amikor nincsenek színházban.” Gobbi Hilda, amikor több évtizedes munka után Bajor Gizi villájának minden szegletét színháztörténeti emlékhellyé alakította, így sóhajtott fel: „Szép nagy ház, park közepén – talán olyan, amilyennek Déryné megálmodta. Végre együtt vannak, egymás között – hisz már nincsenek a színházban. Remélem, boldogok.”
Kiállításunk középpontjában a „szép ház” áll, mely Bajor Gizi otthonából, a művésztársadalom találkozóhelyéből, a bizarr gyilkosság/öngyilkosság helyszínéből évtizedek alatt Gobbi Hilda vezetésével színészmúzeummá, kultikus zarándokhellyé vált.
 
Forgatókönyv: Gajdó Tamás, Gross András. Az anyag válogatásában és feldolgozásában közreműködött: Csiszár Mirella, Füle Péter, Németh Éva, Sipőcz Mariann, Tóth Judit Vanda, Turnai Tímea. Grafika, Layout: Gross András. Látványterv és kivitelezés: Medence Csoport. Munkatárs: Nyilas Kálmán, Vad Gábor. Makett: Udvardy Boglárka
 

Kulisszák között

A Bajor Gizi Színészmúzeum emeletén a Kulisszák között című állandó kiállítás a színházi alkotófolyamatot bemutatva vezeti végig a látogatót a magyar színháztörténet kiemelkedő pillanatain, idézi fel a színházművészet felejthetetlen alkotóit.

Az első, a magyar operettnek szentelt szobában tanúi lehetünk a mű megszületésének. Huszka Jenő hagyatékának bútordarabjai között neves operettszínészeink emlékét őrzik fényképek és tárgyak. A következő helyiség az igazgatói irodát idézi fel: itt dől el a színdarabok sorsa, elkészül a műsorterv, szerepeket osztanak. A kiállítás ebben a szobában állít emléket az 1837-ben megnyílt Nemzeti Színháznak egykori bútoraival, épületdíszeivel, házszám-táblájával.

A következő terem már a próbákról szól. A hosszú asztal – üveglapja alatt számos fénykép, levél – az olvasópróbára, a kisméretű színpad a rendelkező- és emlékpróbákra utal.

A negyedik teremben eljutunk a színházi estéhez, a premierhez, az előadáshoz. A fényképeken színésznők sminkelnek, öltöznek, fogadják, a hódolók virágait. A terem meghatározó részét a Nemzeti Színház királyi páholyának az eredeti bútorokkal berendezett rekonstrukciója foglalja el. A kiállítás záró része már az előadás utáni színészéletbe enged bepillantást. Az emeleten kapott helyet az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Táncarchívumának kiállítása is.

Forgatókönyv: Szúdy Eszter és Gajdó Tamás. Látványterv: Paseczki Zsolt
 

 
Megtekinthető: szerdától vasárnapig 14:00 - 18:00 óráig

Bajor Gizi Színészmúzeum, 1124. Budapest, Stromfeld Aurél u. 16., Tel.: 06-1-225-3161, e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Művészek 2D-ben

A Bajor Gizi Színészmúzeum emeleti állandó kiállításában és főépületünk, a Krisztina körúti Áldásy-palota közösségi tereiben, munkaszobáiban több festmény is látható. Előbbi helyen a színészek, színésznők civil portréi vagy szerepes megjelenítései színháztörténeti eseményeket, összefüggéseket illusztrálnak, hoznak életközelbe; utóbbi helyen a hozzánk érkező kutatók, látogatók számára biztosítanak örömteli rácsodálkozási lehetőséget.

A 2017 novemberében megnyílt és 2018 márciusában zárult Művészek 2D-ben című kiállításunk az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Képzőművészeti Gyűjteményének festészeti és grafikai anyagából válogatott. A tárlatban azok a festmények és grafikák jutottak főszerephez, melyek eddig nem kaptak nyilvánosságot, a raktárban pihentek.

 

 
A kiállítás rendhagyó módon, két helyszínen került megrendezésre. A Bajor Gizi Színészmúzeumban megtekinthető tárlat első szobájában színészházaspárok portréit mutattuk be, olyan képeket, melyek egyszerre kerültek gyűjteményünkbe, vagy évek múltával találkoztak itt össze. A másik kiállítótérben két művész (Gábor Móric és Beck Judit) munkáin keresztül képet kaptunk a II. világháború okozta társadalmi változások egzisztenciális és művészi lenyomatáról.
 
A Krisztina körúti épület I. emeleti folyosóján kiállított portrék segítségével olyan színésznők, színészek, „színházcsinálók” pályaképét elevenítettük fel, akik szüleink, nagyszüleink generációja számára napi szinten jelentették a művészi élmény forrását, megtestesülését. Az épület körtermében pedig átfogó képet adtunk grafikai gyűjteményünkről, mely a 19-20. századi alkotásokon keresztül a színészábrázolások változásának folyamatát is bemutatta. 
 

 
A kiállítás lezárultával festményeink egy része nem került vissza raktárunk mélyére, hanem immár állandó tárlatként tekinthetik meg látogatóink azokat az épület I. emeleti folyosóján.
 
A kiállítás kurátora: Ács Piroska, művészettörténész; Kiállítási látványterv: Juhász Tibor; Kiállítási grafika: Kőfaragó Gyula
 
Ingyenesen megtekinthető: hétfőtől csütörtökig 10 és 16 óra között, pénteken 10 és 14 óra között
Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet I. emeleti folyosó (1013 Bp., Krisztina krt. 57.)