Magyar színházi nyelvújítók
A Nemzeti Színház 2015. november 28-án szakmai konferenciát rendez a következő címmel: Magyar színházi nyelvújítók a 20. században
A rendezvényen különböző művészeti ágak neves képviselői, kutatói tartanak előadást a 20. század első felének polgári Magyarországáról, arról a kultúrateremtő időszakról, melyhez nálunk a rendezői színház kialakulása is köthető. A színház fejlődését meghatározó társművészetek világszínvonalú magyar képviselőnek bemutatásával az a célunk, hogy a fiatal generációk is hiteles képet alkothassanak a magyar modernizmus alakulástörténetéről, valamint jellegadó vonásairól; mindenek előtt az archaikus tudatformák és az avantgárd formanyelv kapcsolatáról, a holisztikus szemlélet és az univerzalizmus térhódításáról. Bartók és Kodály, Dienes Valéria és Lábán Rudolf, Blattner Géza és Palasovszky Ödön, Jaschik Álmos és Weöres Sándor életművén keresztül meggyőződésünk szerint új módon interpretálható az 20. századi európai kontextus, melynek – a színházművészet révén egymással szorosan összefonódva – az egyes művészeti ágak magyar nyelvújítói is aktív részesei voltak.
|
A KONFERENCIA PROGRAMJA
I. rész: 10-től 14h-ig
1. A modernizmus művészetfilozófiája a magyar századelőn (Keserü Katalin művészettörténész, az ELTE professor emeritusa, az MMA tagja)
2. A magyar mozdulatművészet Dienes Valériától napjainkig (Fenyves Márk, a Magyar Mozdulatművészeti Társulat vezetője, a Magyar Tánctudományi Társaság elnöke)
3. A Magyar Állami Operaház 1913-as évada (Patonai Anikó Ágnes, az OSZK munkatársa, a PTE doktorandusza)
4. Bartók Csodálatos mandarinjának színpadi megújulásai (Borgó András zeneesztéta, Innsbruck)
5. Táncírás, táncnyelv. Lábán Rudolf munkássága (Fügedi János, az MTA Zenetudományi Intézete Néptánc Osztályának tudományos főmunkatársa, a Lábán Kinetográfia Nemzetközi Tanácsának tagja)
II. rész: 15-től 18h-ig
6. Szimbolizmus, szecesszió, avantgárd. Jaschik Álmos pedagógiai és szcenográfusi munkássága (Békés Rozi grafikus, művésztanár, a Magyar Iparművészeti Egyetem doktorandusza)
7. Palasovszky Ödön avantgárd színháza (Tóth Dénes Árpád, DRHE tanára, mozgásszínházi rendező)
8. Blattner Géza és az európai művészi bábjáték kezdetei (Lőrinc László, a TTE alelnöke, Blattner Géza életművének kutatója)
9. Weöres Sándor, Várkonyi Nándor és Hamvas Béla szellemi műhelye (Mezey Katalin író, költő, műfordító, az MMA tagja)
20h-tól a Magyar Mozdulatművészeti Társulat Babitsnak szentelt Verstánc-estje lesz látható a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán
A rendezvényt és a konferencia-kötet kiadását az MMA támogatja