Elhunyt Tarján Tamás (1949-2017)

 
Elhunyt Tarján Tamás irodalomtörténész, kritikus. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar–néprajz szakán 1973-ban szerzett oklevelet, majd az ELTE a modern magyar irodalom tanszékének lett megbecsült tanára. Irodalmi, film- és színházi kritikáit tekintélyes irodalmi és művészeti lapok közölték. Rendszeresen szerepelt a Magyar Rádióban és a Magyar Televízióban. 1985-től 1991-ig a Nemzeti Színház dramaturgja volt; de a kecskeméti, a pécsi, az egri színházban és a Játékszínben is dolgozott. 
 
1991–1995 között a Könyvvilág felelős szerkesztője volt. Oktatói, kutatói és színházi munkája mellett sporttörténettel foglalkozott, szenvedélyesen készített keresztrejtvényeket, Reményi József Tamással hat kötetnyi irodalmi paródiát írt. A Filmbarátok kiskönyvtára című sorozatban Bessenyei Ferencről (1983); a Múzsák kiadó felkérésére Garas Dezsőről (1991) írt kismonográfiát. 
 
Az irodalomtudományok kandidátusa fokozatot 1991-ben szerezte meg. Számos elismerés mellett 1986-ban József Attila-díjjal jutalmazták, 2009-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntették ki. 
 
A Kortárs című lapban, 2016-ban Tüskés Annának így vallott terveiről: „mivel az egyetemi oktatói pályám vége felé járok, megpróbálom ezt a pályát úgy lezárni, hogy legyen benne egy kicsit szakmai ars poetica, legyen benne egy olyan örökséghagyó gesztus, hogy a diákok ne a túl szigorú vagy túl engedékeny tanárra emlékezzenek. Tehát megpróbálom megalkotni azokat az utolsó egyetemi oktatói aktív éveimet, amelyekben benne járok. Ezért inkább pillanatnyilag tanár vagyok, ami nagy örömömre is van. Másfelől az egzisztenciális szituáció, amelyben dolgozom, arra késztet, hogy kritikus legyek, de ez megint csak örömöm (...) arra gondoltam, hogy talán ha lesz időm, megírom a Kakuk Marci regénysorozatnak és a hozzá kapcsolódó színműveknek és novelláknak egyfajta téma-kismonográfiáját. Ki is ez a Kakuk Marci? Miért hagyott nyomot Kakuk Marci József Attila lírájában? Vagy miért írta meg Illyés azt a fantasztikus szép, Óda a törvényhozóhoz című, a hetvenöt éves Tersánszkyt köszöntő és a Tersánszky iránti rokonszenvet mindig újra föllobbantó, az életmű egyik legjobb versét? Tehát a Kakuk Marcival szeretnék foglalkozni. Ha jut rá három jó évem, megírom.”
Fájdalom, Tarján Tamásnak már nem jutott három jó év – oktatói pályájának lezárása azonban – egykori és mai hallgatóinak megelégedésére – méltó volt egész életéhez. 
 
 
Gajdó Tamás írása